نهال گردو پیوندی وینا

گردو رقم وینا (vina) از آمریکا وارد شده است. برگها در بهار حدود پنج روز دیرتر از گردوهای بذری شروع به رشد می کنند (زود گل). میوه ها نیز نسبتاً زودرس تر می باشند. درختان وینا پررشد بوده و نسبت به تابستان های گرم مقاومت نسبتاً خوبی دارند. این رقم نیز بسیار پرمحصول بوده و کیفیت میوه ها قابل قبول  میباشد. مناسب ترین گرده دهنده برای این درختان ارقام چندلر، پدرو و هارتلی هستند.
منشاء گردو را اسیای غربی و نواحی هیمالیا می باشد. در ایران نیز گردو در جنگلهای شمال از استارا تا گلی داغ در جلگه و ساحل تا ارتفاع۲۲۰۰ متر از سطح دریا انتشار دارد و به طور پراکنده یا کم و بیش انبوه در جنگلها از جمله جنگلهای غرب و در راه سنندج به مریوان به طور خودرو دیده می شوند ولی وحشی بودن آن در ایران مشکوک است.
احتمالا کهن ترین درخت گردو در ایران در “اورگان” شهر کرد وجود دارد. برابر نوشته ای که از نزدیک این درخت از زیر خاک بدست آمده است، تاریخ کاشت آن به زمان یزدگرد ساسانی و حدود۱۴۰۰ سال پیش می رسد. گردو گیاهی درختی یا درختچه ای است که ارتفاع آن تا ۲۵ متر هم می رسد.دارای تنه صاف با رنگ نقره ای و در برخی گونه ها , خاکستری,برگ ها به شکل مرکب شانه ای بوده و معطر می باشد. گردو یک پایه و جدا گل می باشد و گل آذین نر آن شاتون بوده که به صورت آویزان بوده و طول آن ۸ الی ۱۰ سانتی متر است.
گل های نر از قاعده شاخه های سال قبل به وجود می آیند.گل های ماده در دستجات ۲ الی ۳ تایی و در شاخه های سال جاری به وجود می آید. گامت های ماده گردو دگر گشن است گرده افشانی آن به وسیله باد انجام می شود و حشرات در آن نقشی ندارند. گل دهی در اوایل بهار قبل از ظهور برگ ها اتفاق می افتد.میوه ان به صورت شفت می باشد یعنی دارای درون بر سخت و چوبی می باشد.


توسط : admin | تاریخ : 1395/11/10 | نظرات

گالری عکس گردو پیوندی وینا

گردو پیوندی وینا
گردو پیوندی وینا

توسط : admin | تاریخ : 1395/11/10 | نظرات