نهال گردو پکان

رقم مورد توجه دیگرنهال  گردوی پکان یا همان گردوی گرمسیری آمریکایی است . پکان یا گردوی گرمسیری تنها جنس از گردوئیان است که نیاز سرمائی پائینی داشته و در مناطق نیمه گرمسیری، به خوبی رشد و نمو کرده و محصول مناسب با کیفیت بالائی تولید می­کند. خاستگاه پکان، آمریکای شمالی و مرکزی است. مغز این میوه از لذیذترین خشکبارها بوده و ارزش غذائی بالائی دارد. میزان بالای اسید اولئیک در پکان از ویژگی های منحصر به فرد این گیاه  است. در برخی از ارقام پکان، میزان اسید اولئیک بیش از دو برابر گردوی معمولی بوده و به بیش از 75 درصد می رسد. امروزه در دنیا توسعه کشت پکان در مناطقی که محدودیتی از نظر اقلیمی  برای این درخت ندارند بسیار مورد توجه قرار گرفته است. کشور آمریکا بزرگترین تولید کننده پکان در دنیا بوده و تولید و عرضه ارقام تجاری را در انحصار خود دارد.لازم به توضیح است قیمت هر اصله نهال ارقام تجاری پکان در ایالت های تولید کننده پکان در امریکا ، بین 80 تا 150 دلار است. به عنوان مثال یک نهال پیوندی رقم Graking با ارتفاع 180 سانتی متر به قیمت حدود 125 دلار آمریکا عرضه می شود.مشکلات جدی که نهال­ های بذری خشکبار بویژه گردو و پکان ، اهمیت تولید نهال پیوندی آنها را نشان می­دهد.طولانی شدن دوره نونهالی، کاهش شدید عملکرد و کیفیت محصول و عدم امکان مدیریت گرده افشانی درختان بذری در مقایسه با درختان پیوندی، از جمله این مشکلات است. از سوئی دیگر، خصوصیات ویژه پکان و مشکلات عدم موفقیت تولید نهال پیوندی،  باعث شده است که علی رغم گذشت 47 سال از ورود ارقام برتر پکان به کشور، توسعه چندانی نیابد.گرده افشانی درختان بذری در مقایسه با درختان پیوندی، از جمله این مشکلات است. از سوئی دیگر، خصوصیات ویژه پکان و مشکلات عدم موفقیت تولید نهال پیوندی،  باعث شده است که علی رغم گذشت 47 سال از ورود ارقام برتر پکان به کشور، توسعه چندانی نیابد.
هم اکنون تمامی ارقام پکان مشتمل بر 14 رقم  Apachee، Stuart1 ، 3J ، Stuart2 ،  Mahan، Wichita ، Mohawak ، Gratex ،  10J ، Perque ، Comanch ، 6M ، Graking و Choctaw تکثیر شده­اند. نکته جالب این که بسیاری از نهال های تکثیر شده با گذشت تنها یک سال از زمان پیوند، به گل رفته ­اند. 
گردو آمریکایی بومی جنوب شرقی آمریکا و مکزیک است. ارتفاع این درخت به 20 تا 40 متر و قطر بدنه درخت حداکثر به 2 متر می رسد. تفاوت این گردو با سایر گردو ها در این است که 98 درصد گردو را مغز آن تشکیل می دهد زیرا این گردو برخلاف سایر گردو ها دارای جداره ی سخت جداکننده در داخل هسته نمی باشد. مغز این گردو از سایر گردو ها چربتر می باشد به همین علت بسیار خوشخوراک تر است. در کشور آمریکا از آن در تهیه انواع کیک و نان استفاده می شود. گردوی آمریکایی منبع انواع ویتامین ها و مواد معدنی بویژه ویتامین های ب، آ، ای، کلسیم، فسفر، منیزیم، روی و پتاسیم است. پکان یا گردوی گرمسیری تنها جنس از گردوئیان است که نیاز سرمائی پائینی داشته و در مناطق نیمه گرمسیری، به خوبی رشد و نمو کرده و محصول مناسب با کیفیت بالائی تولید می­کند. خاستگاه پکان، آمریکای شمالی و مرکزی است. مغز این میوه از لذیذترین خشکبارها بوده و ارزش غذائی بالائی دارد. میزان بالای اسید اولئیک در پکان از ویژگی های منحصر به فرد این گیاه  است. در برخی از ارقام پکان، میزان اسید اولئیک بیش از دو برابر گردوی معمولی بوده و به بیش از 75 درصد می رسد. امروزه در دنیا توسعه کشت پکان در مناطقی که محدودیتی از نظر اقلیمی  برای این درخت ندارند بسیار مورد توجه قرار گرفته است. کشور آمریکا بزرگترین تولید کننده پکان در دنیا بوده و تولید و عرضه ارقام تجاری را در انحصار خود دارد.
درخت گردو آمریکایی  درختی است بلند، افراشته و پر طاقت. دارای شاخه های وزین و پیچ خورده و برگ سبز روشن و سایه انداز متوسط.  واریته های گوناگون آن مناسب شرایط اقلیمی مختلف می باشد. در زمان برگزیدن، دقت به عمل آید که گونه مناسب مکان مورد نظر انتخاب شود. برای ازدیاد محصول، به گرمای زیاد تابستان نیاز دارد.
خصوصیات گیاهی درخت گردو آمریکایی:
ارتفاع: ۱۸ تا ۴۵ متر  قطر تاج پوششی: ۱۲ تا ۲۰ متر برگ درخت گردوآمریکایی: متناوب ومرکب به طول ۳۰ تا ۱۵ سانتیمتر و دارای ۱۰ تا ۱۵ برگچه با دندانه های ریز به طول ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر و پهنای ۲ تا ۷ سانتیمتر و به رنگ سبز روشن می باشند. قبل از خزان، برگ ها به رنگ طلائی شفاف در می آید.گل درخت گردوآمریکایی: ارزش زینتی ندارد.میوه درخت گردوآمریکایی: میوه خوراکی قهوه ای مایل به قرمز یا قهوه ای روشن، کشیده و باریک، صاف، به طول۲تا ۴ سانتیمتر و دارای پوست نازک است.
سیستم ریشه درخت گردوآمیکایی: ریشه استقراری عمیق و ریشه های جانبی سطحی، کشت عمیق به درخت صدمه می زند.سرعت رشد درخت گردوآمریکایی: در سال های اول کند  و بعد از چند سال سرعت رشد متوسط پیدا می کند.

توسط : admin | تاریخ : 1395/11/11 | نظرات

گالری عکس نهال گردو گرمسیری یا نهال گردو پکان آمریکایی

توسط : admin | تاریخ : 1395/11/11 | نظرات